podatki

Będą zmiany w kwocie wolnej od podatku, czyli Pity 2016

Podatników czekają zmiany. Są one nieuniknione. 1 stycznia 2016 roku mają wejść życie przepisy podwyższające tzw. kwotę wolną od podatku. Co to oznacza w praktyce? Jakie będzie to miało skutki dla budżetu kraju, jak i pracowników i pracodawców?Czy zmiany spowodują, że będzie żyło się lepiej, a może wręcz przeciwnie? Aktualnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł i nie była zwiększana od kilku lat. Proponowana ustawa ma to zmienić i urealnić w stosunku do obecnie panującej sytuacji społecznej i gospodarczej.

deklaracja pit
Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Propozycja zakłada podniesienie kwoty wolnej do 8000 zł. Adekwatnie do zwiększenia kwoty wolnej od podatku, ta zmniejszająca także zostanie podniesiona z 556,02 zł do aż 1440 zł. Co taki program PIT oznacza dla budżetu Polski? – mniejsze wpływy z tytułu podatku od osób fizycznych. Niesie to pewne, negatywne konsekwencje dla samorządów terytorialnych, których sporą część budżetu, blisko 40% stanowią właśnie wpływy z tego tytułu. Optymiści jednak zakładają, że dzięki opisanemu rozwiązaniu powinien nastąpić wzrost konsumpcji, co z kolei przełoży się na zwiększenie wpływów do budżetu kraju od osób fizycznych. Czy PITy 2016 okażą się strzałem w dziesiątkę czy wręcz przeciwnie jeśli chodzi o finanse kraju, okaże się w praktyce. Bez spekulacji natomiast specjaliści twierdzą, że program PIT 2016 jest świetnym rozwiązaniem dla pracowników oraz pracodawców – https://pitax.pl/. Ci pierwsi powinni osiągać wyższe zyski z tytułu pracy, gdyż wzrost kwoty wolnej od podatku będzie miał przełożenie na wzrost wynagrodzenia netto. Pracodawcy z kolei nie zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami, w praktyce więc będą mogli lepiej wycenić pracę swoich podwładnych, bez konieczności uszczuplania budżetu firmy – www.facebook.com/magda.raj.5/posts/891617334289967.

rozliczanie podatków
Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Kwota wolna od podatku ma zostać podniesiona w skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł że system podatkowy powinien mieć na uwadze możliwość uniesienia przez podatnika nakładanego podatku, uzależnionego od zdolności dochodowych. Trybunał określił też, iż aktualny system jest wadliwy, ponieważ uzależniony jest od statusu gospodarczego kraju, a tak nie powinno być w demokratycznym kraju. W jak dużym stopniu PITy 2016 przyczynią się do realnej poprawy życia typowego Polaka, bez dużej straty dla budżetu kraju, jednostek samorządu terytorialnego a także pracodawców zarówno dużych jak i średnich i małych przedsiębiorstw dowiemy się na początku roku, to jest po wejściu ustawy w życie.