podatki

Co to jest PIT-28? Jak go szybko wypełnić?

Podatnicy opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych najprędzej rozliczają się z fiskusem. Termin oddania zeznania rocznego PIT-28 upływa 31 stycznia. Termin ten tyczy się zarówno osób mających działalność jak i osób posiadających korzyści z najmu, dzierżawy bądź też innych porozumień o zbliżonym charakterze.

pit 2016 online
Autor: Horacio Duran
Źródło: http://www.flickr.com
Co należy wiedzieć o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych?Zeznanie podatkowe PIT-28 ma obowiązek złożyć każdy, kto w 2015 roku wygenerował zyski objęte ryczałtem ewidencjonowanym i powiadomił nie później niż do 20 stycznia 2015 r. fiskusa o rozliczaniu ryczałtem przychodów z tytułu działalności gospodarczej. W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w roku podatkowym zawiadomienie powinno być złożone w dniu rozpoczęcia firmy, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu – https://www.pitax.pl/pity/. Rozliczając się przy pomocy PIT-28 możemy rozliczyć wszystkie ulgi z wyjątkiem ulgi na dzieci i ulgi na nowe technologie. Pozostałe zwolnienia mamy możliwość odliczyć. Zobowiązani jesteśmy, aby wtedy dołączyć PIT-O i PIT-D. W PIT-28 również odliczymy składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne – pod warunkiem, że nie zaliczyliśmy ich do kosztów uzyskania przychodu. Najwygodniejszą metodą rozliczenia się z fiskusem jest wysłanie PIT online. Ogrom niepłatnych programów internetowych pozwalana przekazanie PIT-28 online. Rozliczenie zrobisz online w kilka minut, a co ważne nie musisz znać przepisów podatkowych. PIT-28 możesz przekazać online, bądź wydrukować wersję papierową i złożyć osobiście w urzędzie skarbowym.

pit
Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zobaczyłeś błąd w przekazanym PIT-28, to możesz wysłać korektę PIT-28. Korektę również masz możliwość złożyć poprzez bezpłatny program pit 2016 online (https://www.pitax.pl/pit-2016/). W bieżącym roku czas na złożenie PIT-28 już upłynął. Jeżeli podatnik nie złożył zeznania PIT-28 w wyznaczonym czasie, to brak jest szans jego przywrócenia. Nawet minimalne opóźnienie zagrożone jest odpowiedzialnością karną. Biorąc powyższe pod uwagę, jak również fakt, że przekazane po terminie zeznanie jest tak samo ważne jak wysłane do skarbówki w ustawowym terminie, podatnik, nie może czekać z jego dopełnieniem.