biznesmen-pracy-na-biurku-z-filiżanką-kawy-w-biurze_1150-710

Czym jest PIT 36?

Jedną z deklaracji podatkowych, które składa się w Urzędzie Skarbowym jest PIT 36, który dotyczy przede wszystkim osób posiadających zarobki opodatkowane według skali podatkowych, czyli osiemnastu procent oraz trzydziestu dwóch w przypadku nadwyżki dochodowej powyżej kwoty 85 tysięcy 528 złotych. Dla kogo jednak jest PIT 36?

Deklaracja ta jest składana w szczególności przez podatników, którzy nawet małą część swoich dochodów uzyskiwali bez pośrednictwa płatników, czyli osoby, które w trakcie, bądź też pod sam koniec roku są zmuszeni samodzielnie i bez niczyjej pomocy obliczyć zaliczki podatkowe oraz wartość podatku do zapłaty, bądź też wpłacić ów sumy do Urzędu Skarbowego w wyznaczonym terminie. Jeśli jest to robione za pracownika, czyli na przykład przez pracodawcę, wówczas podatnicy składają jedynie PIT 37. W przypadku posiadania kilku tytułów, źródeł dochodów, a niektóre z nich rozlicza się na własną rękę, wtedy podatek każdy ma za zadanie indywidualnie zeznać się przed popularnie określanym „Fiskusem” za pomocą ów podatku PIT 36. Należy również mieć tym samym na uwadze, iż jeśli kwota roczna przekroczy ponad osiemdziesiąt pięć tysięcy pięćset dwadzieścia osiem złotych, wtedy należy ów sumę opodatkować na trzydzieści dwa procent. Jeśli nie przekracza – według skali osiemnastu procent.
biznes-kobieta-pracuje-w-biurze-wykresie-finansowej_1232-1540
PIT 36 jest również kierowany do osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą – opodatkowaną na tak zwanych ogólnych zasadach stosujących skalę odpowiednio 18% oraz 32%. Co więcej – korzystają z niego też osoby mające tzw. kredyt podatkowy oraz kiedy prowadzi się najem, podnajem, dzierżawę oraz poddzierżawę, bądź zarabia się poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. Należy jednak pamiętać, że wymienionych deklaracji na pewno nie złożą podatnicy prowadzący działalność rozliczaną za sprawą ryczałtu ewidencjonowanego. W przypadku posiada dwóch rodzajów działalności dzielonych na oba sposoby rozliczania, wtedy należy złożyć dwie odrębne deklaracje, z czego każda będzie dotyczyła odmiennej działalności.