księgowa

Jak dbać o porządek w fakturach i rachunkach?

W domu każdego z nas znaleźć można mnóstwo przeróżnych dokumentów, jakie trzeba gromadzić przez wzgląd na ich ważność. Niestety dość często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

księgowa
Czasami nie wiemy, co może okazać się za jakiś czas przydatne, a co nie, więc przechowujemy każdy kwitek. I chociaż niekiedy chcielibyśmy nawet posprzątać wszelkie dokumenty, to jednak najczęściej po kilku dniach porządku, wszystko wraca jak było, tzn do dotychczasowego nieładu. Jak więc zrobić porządek w dokumentach i nie zwariować?
Bardzo istotne jest, żebyśmy już na wstępie utworzyli kategorie wszystkich rodzajów dokumentów, które posiadamy w naszym mieszkaniu. Należy przetrzymywać w pierwszej kolejności najistotniejsze dokumenty dotyczące posiadanych przez nas pożyczek – głównie potwierdzenia spłat. Warto je zachować, aż do momenty spłaty całego zadłużenia, a nawet nieco dłużej. Warto także sporządzać kopie niektórych dokumentów, które np. przygotowaliśmy na potrzeby różnego typu finansowych transakcji lub też przy okazji załatwiania konkretnych spraw w urzędach. Oprócz tego konieczne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne lub też świadectwa pracy.
rachunki
Wiele osób przechowuje także rachunki za regularne opłaty, takie jak gaz albo prąd, a także potwierdzenia zapłaty. Niektórzy gromadzą także rachunki za wszelkiego rodzaju produkty, które zakupili w sklepie. Czasem mogą być one przydatne, szczególnie w sytuacji dokonywania późniejszych reklamacji.
Bardzo ważne jest również, żebyśmy przygotowali w naszych dokumentach niezbędną kategorię z dokumentami gromadzonymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (czytaj więcej o pit online). Są to różnego typu rozliczenia i zaświadczenia, dzięki którym wykonane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Muszą być one zachowane przez 5 lat począwszy od końca roku, w jakim miało miejsce rozliczenie. W przypadku braku tych dokumentów, urząd ma prawo zarządzić nawet karę i zażyczyć zwrotu kwoty, która została odliczona od podatku, zwiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Warto więc pamiętać o tym przygotowując rozliczenie PIT 2014 (link do strony). To niezwykle ważne, aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych kłopotów.