podatki tagged posts

calculator-723925_640

PIT 36 trzeba wypełnić w odpowiednim momencie

Jeżeli mamy chociaż minimalną wiedzę na temat rozliczeń rocznych dochodów, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieje nawet kilkanaście różnych rodzajów formularzy, a my żeby wszystko wypełnić musimy wybrać ten odpowiedni. Dlatego właśnie powinniśmy poczytać opisy różnych formularzy, tak aby się zorientować, który będzie właściwy dla nas, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że uda nam się prawidłowo wszystko rozliczyć, a co się z tym wiąże, że nie będziemy musieli składać żadnych korekt i wyjaśnień.

Więcej...
computer-313840_640

Czy wiemy, kiedy PIT trzeba wypełnić?

Pracodawca ma obowiązek na początku roku kalendarzowego wysłać do urzędu skarbowego pismo, w którym wykaże ile zarobiliśmy przez ostatnie 12 miesięcy i jaka część naszego zarobku powinna być wpłacona na rzecz państwa. Następnie my, jesteśmy zobligowani do tego, aby przesłać swój dokument, który możemy zlecić do wypełnienia w zakładzie pracy, albo wypełnić samodzielnie, jeśli rozliczamy się ze współmałżonkiem, czy przysługują nam jakieś ulgi. W przypadku tej drugiej opcji, warto się zastanowić, czy chcemy się rozliczać faktycznie samodzielnie, czy może przekażemy nasze dokumenty komuś, kto zajmuje się takim rozliczaniem zawodowo. Najważniejsze tutaj jest po prostu to, aby wszystko było dobrze wypełnione i żeby w odpowiednim czasie trafiło do naszego urzędu skarbowego.

Więcej...
personal-organizer-1427295

Rozliczając PIT korzystajmy z dostępnych ułatwień

Jeszcze kilkanaście lat wstecz, zanim komputery nie zdominowały nas na dobre, dużą grupę podatników  sama myśl o rozliczeniu podatku napawała strachem. Oczywiście chodziło o trudności z prawidłowym wypełnieniem zeznania podatkowego.

Więcej...
podatki

Proste wyniki na uporczywy obowiązek podatkowy

Nasz zegar wewnętrzny tyka bezwzględnie. Takie sformułowanie dociera do nas niezmiernie często. Jednak określenie to nabiera wyraźnie innego, poważniejszego znaczenia, jeżeli weźmiemy pod rozwagę podatki i zagrożenia wynikające z ewentualnego opóźnienia w przedstawieniu właściwym urzędom swoich okresowych dochodów.
Więcej...