podatki

Warto posiadać wiedzę na temat wyboru odpowiedniego druku pit, zaoszczędzi to mnóstwo czasu i problemów

Wypełnianie pitów z całą pewnością nie jest najbardziej interesującą czynnością, jaką można robić; niestety każdego roku w kwietniu większość z nas powinna się za to wziąć. Są tacy, którzy wykonują to osobiście, pozostali zwracają się o poradę do specjalistów, a są i tacy, którzy rozliczają się online.

Najpowszechniejszym formularzem jest naturalnie pit 37, choć niektórzy będą musieli wypełnić pit 36. Pomaga on rozliczyć uzyskane dochody inne niż te otrzymane dzięki normalnej umowie o pracę. Na przykład, gdy uzyskaliśmy przychód z wynajmowania lokalu mieszkalnego albo gdy zarobkowaliśmy w firmach mieszczących się poza obszarem kraju. Poza tym podatnicy, którzy osiągnęli dochody, od których sami będą mieli obowiązek obliczyć wielkość podatku, też składają do urzędu skarbowego pit 36. Jeśli ktoś nie jest pewien czy powinien wypełnić arkusz 37 czy 36, to właściwym wyjściem będzie zajrzenie do sieci; hasło pity 2016 powinno być bardzo powszechne i pozwoli nam znaleźć odpowiednie informacje oraz rady związane z wypełnianiem formularzy. Można także zwrócić się z zapytaniem do fachowca – pitex.pl/category/program-pit-2015/.
rozliczanie podatków online
Autor: “PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Warto także pamiętać, iż jeżeli zamykaliśmy jakąkolwiek firmę w danym roku, która opodatkowana była na zasadach ogólnych, to także mamy obowiązek wypełnić pit 36, a nie 37. Jednak dochody z działalności rolniczej nie są rozliczane przy pomocy tego formularza. Mało kto wie, ale dochody nieletnich dzieci też należy wpisać do formularza pit 36.

Dziś można w Necie wyszukać wyjątkowo dużo aplikacji, które lwią część rzeczy wypełnią za nas – same obliczą właściwy podatek, a nam pozostanie jedynie wydrukowanie formularzy i przesłanie ich kurierem. Aby wyszukać przydatny program możemy też, podczas przeszukiwania Internetu, kierować się frazą pity 2016, a potem przeczytać recenzje innych ludzi, aby dobrać właściwą aplikację – sporo więcej odnajdziesz pod tym adresem. Jest to o tyle ważne, że nieprawidłowo działający program do pitów może być źródłem różnorodnych kłopotów. Dobrze jest wszystko dokładnie sprawdzić, albowiem jeżeli wypełnimy pit 36, a okaże się, że jednak powinniśmy byli wypełnić formularz 37, to najprawdopodobniej będziemy zmuszeni nanieść niezbędne poprawki, co zabierze dużo czasu.